No documents/resources matching [AMESD0545100] were found, try using less characters in your search.
Found 1 product matches for: AMESD0545100
No Part
Number
Description Image Stock
Qty
Price
Each
Qty
Ord'd
Update
Cart
1 AME-SD0545100 Ametek Gemco Mounting Feet with Spacers
Part SD0545100
Includes 2 Mounting Feet & Spacers
To accommodate either a .45 or .75 Inch mounting height
Bottom of mounting foot to centerline of piston rod
Compatible with 955 D, DQ & LC & 956A, S & DQ LDT's
Ships in 10 Days
Dated 1 2020
(1LB)
Secure Online Order
Secure Online Order
14,405 part numbers available for
online order
Shopping Cart
Empty
Checkout is secure
Products Available From Stock
Free shipping via UPS Ground (continental US only, motor freight excluded)
Web Site Features
Part Number Lookup
Part Number:
Search scope:
This web site only
Formal PDF Quotation
Your shopping cart is kept intact and you can still check out at a later time.
Application Notes
Application Notes
  • Cranes
  • Battery Manufacturing
  • Fiberglass Winders
  • Hydraulic Cylinders
  • Crusher/Baler
  • Stretch Hooding Machine
  • Electric Arc Furnace Cover
  • And more
PLS, PLC and Network Modules
PLS, PLC and Network Modules
  • 1746 LDT Interface Card
  • 1989 Quik-Set III Multi-Turn PLS
  • 1990DN DeviceNet Resolver
     Interface Module
  • 1991 Quik-Set IV UHS PLS
  • 1992 Press Set
  • 1995A/B/E/L Micro-Set PLS
  • 1996 Ram Set
  • 2110 Shut Height Monitor
  • 2120 PLC Interface Module
  • 2500 High Speed PLS
Rotary Feedback
Rotary Limit Switches, Position Sensors, Resolvers, Encoders
  • 1950 Precision Snap Switches
  • 1970 Drive-Chek Control
  • 1980 Rotating Cam Limit Switch
  • 1980R Rotating Cam Limit
     Switch with Resolver
  • 1983 Optical Limit Switch
  • 1986A standard foot mount
  • 1986B 2.25" sqr flange mount
  • 1986C 2.06" sqr flange mount
  • 1986D 2.50" dia face mount
  • 1986DN DeviceNet resolver
  • 1986E 100mm face mount
  • 1986G square flange mount
  • 1986GG multi-turn dual
  • 1986I 4.00" round face mount
  • 1986F standard block style
  • 1986H servo mount resolver
  • 1986MD mill duty housing
  • 1986XP explosion proof
  • 1997 Gate Hoist Rotating Cam
     Limit Switch, Designed to
     Meet Specifications of The
     Corps of Engineers
  • 2000 RLS
  • 2006 RLS
  • 3001 Adjustable Couplings
Linear Feedback
Linear Displacement Transducers
  • 925 Linear Cable Reel Sensor
  • 950IS Intrinsically Safe LDT
  • 950MD Mill Duty Housing LDT
  • 952 BlueOx LDT
  • 953A/D/SSI VMAX LDT
  • 953N ReadyLink EtherNet/IP
    LDT with RapidRecall
  • 955 eBrik
  • 955A BRIK Gen III LDT
  • 955C/CA/CD/CDQ BRIK Gen III
  • 955D BRIK Gen III LDT
  • 955DQ BRIK Gen III LDT
  • 955LC BRIK LDT
  • 955S Smart BRIK LDT
  • 955 BRIK Accessories
  • 956 BLOK Housing Option
  • 956S BLOK LDT
  • 957N ReadyLink EtherNet/IP
    LDT with RapidRecall
  • 957A, D & SSI Brik LDT
  • 957A/D/SSI BRIK LDT
    Accessories
  • Rod Style LDT Accessories
  • LDT Magnets, Cables,
    Accessories and Parts
  • 958A Embedded LDT